piątek, 30 stycznia 2015

Moim okiem - lutowe nowości

Sesjo, sesjo czemu tak uprzykrzasz mi życie? Naprawdę styczeń byłby o wiele piękniejszy gdybym nie musiała do poduszki czytać kolejnych ustaw i kodeksów. Uwielbiam książki, ale prawo nie dość, że pisane jest takim językiem, że bez komentarza ciężko cokolwiek zrozumieć, to dodatkowo działa na mnie jak najlepszy środek nasenny. Na szczęście został mi tylko 1 egzamin, co sprawia, że chcę śpiewać, skakać i krzyczeć. Dawno luty nie prezentował mi się tak pięknie, a do szczęścia brakuje mi trochę słońca. Tak, nie lubię śniegu i chlapy, mrozu i ciemnych poranków, które sprawiają, że  wstawanie do pracy jest koszmarem, z którym zmierzam się codziennie. Niestety z marnym skutkiem. Chciałbym wierzyć, że pokocham kiedyś wczesne wstawanie, ale ... jestem śpiochem i tak już mi chyba zostanie do końca.

Dziś wracając z pracy w ramach walki z nudą w zatłoczonym tramwaju przepatrzyłam strony wydawnictw w poszukiwaniu książek, które być może umilą mi lutowe noce i dnie. Dziewczyna może sobie pomarzyć, gdyż kto wie? Może jakaś z tych książek wyląduje u mnie na półce, zajmując kolejne miejsce w baaardzo dużej kupce książek do czytania. Święta się już skończyły, ale chętnie znów poczuję się dzieckiem i zrobię listę na co warto czekać :)

1. Laguna - Nnedi Okorafor
Wydawnictwo Mag
Premiera: 4/02/2015
Cena: 37,00 PLN

Troje nieznajomych, a każde z nich ma swoje problemy. Biolog morski Adaora. Słynny w całej Afryce raper Anthony. Udręczony żołnierz Agu. Kiedy wędrują po plaży Bar Beach w Lagos, legendarnej nigeryjskiej metropolii, są bardziej samotni niż kiedykolwiek.
Kiedy jednak coś podobnego do meteorytu wpada do oceanu, troje ludzi zabranych przez falę zostaje ze sobą związanych na wiele trudnych do zrozumienia sposobów. Wraz z Ayodele, gościem z gwiazd, przebijają się przez Lagos i walczą z czasem, by ocalić miasto, świat... i samych siebie.

2. Obudź się i śnij/Tchorosty i inne opowiadania - Ian R. MacLeod
Wydawnictwo Mag
Premiera: 4/02/2015
Cena: 55,00 PLN

Jest rok 1940 i Hollywood zostało zdominowane przez emotyki, filmy wykorzystujące tajemnicze pole Bechmeira, do przekazywania uczuć i wrażeń bezpośrednio do umysłu widza. Clark Gable, były gwiazdor, zmuszony do podjęcia pracy prywatnego detektywa, zostaje wynajęty przez April Lamotte, która zleca mu, by na jeden dzień podszył się pod jej męża, scenarzystę-samotnika, który ma sprzedać scenariusz biograficznego filmu, opowiadającego o wynalazcy pola Bechmeira. Po podpisaniu kontraktu ktoś próbuje zabić Gablea i upozorować jego samobójstwo. Detektyw wszczyna samodzielne dochodzenie, pozwalające mu odkryć spisek, w który zamieszane są osoby należące do hollywoodzkiej elity, często ginące w tajemniczych okolicznościach. Wszystkie wątki prowadzą do czegoś o nazwie Thrasis, sekretu wartego ludzkiego życia. 

3. Pozdrowienia z Noworosji - Paweł Pieniążek
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Premiera: 2/02/2015
Cena: 34,90 PLN

Wojna na Ukrainie zaskoczyła Europę, która przywykła do „odwiecznego” pokoju w pobliżu swoich granic. Jak się okazało, niesłusznie. Po dramatycznych wydarzeniach na kijowskim Majdanie i rosyjskiej aneksji Krymu akcja przeniosła się do Donbasu, gdzie prorosyjscy separatyści zamarzyli o nowym regionie Rosji – Noworosji. Nieliczne początkowo demonstracje przeistoczyły się w otwarty konflikt zbrojny podsycany i wspierany przez władze w Moskwie. Paweł Pieniążek na bieżąco relacjonował te wydarzenia dla polskiej
prasy, radia i telewizji. Był pierwszym dziennikarzem, który dotarł do wraku zestrzelonego przez separatystów samolotu malezyjskich linii lotniczych. WPozdrowieniach z Noworosji opisuje tragikomiczne narodziny konfliktu i jego tragiczne konsekwencje – katastrofę humanitarną, zniszczone miasta i zdruzgotane marzenia ludzi o normalnym życiu.

4. Ludzie czy bogowie - Dariusz Kortko, Krystyna Bochenek
Agora
Premiera: 20/02/2015
Cena: 44,99 PLN

Przez kilka lat rozmawialiśmy z lekarzami, bo nie mogliśmy się pogodzić z oskarżeniami, że są zadufani, przemęczeni, w ciągłej pogoni za pieniądzem. Niemoralni, stracili empatię. Urynkowieni, zatopieni w procedurach, kontraktach, punkty za leczenie przeliczają na kasę. Że się wzbogacili, co widać - zbudowali domy, jeżdżą lepszymi samochodami, wakacje spędzają w ciepłych krajach. Pacjent to klient. Pytaliśmy: wszyscy, większość czy nieliczni? Kto to jest wielki lekarz? Na jaką nagrodę mogą liczyć i jak się mierzą z porażkami? Skąd czerpią wzory, kto jest dla nich mistrzem? Nagradzali naszą ciekawość. Opowiadali o najbardziej intymnych sprawach, często były to wyznania bardzo poruszające. Chętnie mówili o sensie cierpienia, choroby i o śmierci, z którą tak często mieli do czynienia. Szczeklik, Trojanowski, Religa, Kozuschek, Gibiński, Rudowski i inni. Niektórzy już nie żyją, a zapisy rozmów z nimi są jak testamenty wielkich lekarzy.

5.  Vogue. Za kulisami świata mody - Kirstie Clements
Wydawnictwo Literackie
Premiera: 19/02/2015
Cena: 34,90 PLN

Brzydka prawda o modzie. A może zemsta na imperium Ruperta Murdocha? Sławni projektanci, gwiazdy i celebryci. Ekskluzywne sesje zdjęciowe, wystawne bankiety, egzotyczne podróże i wielkie pieniądze. Piękno i elegancja. Brzmi jak bajka, ale za glamourową fasadą kryje się brzydka prawda o bezwzględnym i brutalnym biznesie, którego ofiarami często stają się modelki głodzące się, by osiągnąć „rozmiar zero” oraz pracownicy modowych magazynów spełniający dziwne zachcianki fotografów, kreatorów i gwiazd.

6. Pandemia - Jana Wagner
Zysk i S-ka
Premiera: 2/02/2015
Cena: 39,90 PLN

Temat ogólnoświatowej epidemii i zagłady ludzkości wydawał się wyeksploatowany, dopóki nie powstała "Pandemia" Jany Vagner. To nie tylko książka w rodzaju „co by było gdyby”, ale to przede wszystkim znakomita powieść psychologiczna. Historia pewnej rodziny spod Moskwy podbiła serca rosyjskich, słowackich i czeskich czytelników, teraz ukaże się w Polsce w październiku.

7. Czerwona królowa - Victoria Aveyard
Wydawnictwo Otwarte
Premiera: 18/02/2015
Cena: 34,90 PLN

– Mare Molly Barrow, urodzona siedemnastego listopada 302 roku Nowej Ery, córka Daniela i Ruth Barrowów – recytuje z pamięci Tyberiasz, streszczając moje życie. – Nie masz zawodu i w dniu następnych urodzin masz wstąpić do wojska. Chodzisz do szkoły nieregularnie, osiągasz słabe wyniki i masz na swoim koncie wykroczenia, za które w większości miast trafiłabyś do więzienia. Kradzieże, przemyt, stawianie oporu podczas aresztowania to zaledwie początek listy. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś biedna, nieokrzesana, niemoralna, mało inteligentna, zgorzkniała, uparta i przynosisz hańbę swojej wiosce i królestwu. […]

8. Kroniki Amberu - Roger Zelazny
Zysk i S-ka
Premiera: 2/02/2015
Cena: 49,90 PLN

Według „Kronik Amberu” istnieją dwa światy – Amber i Dworce Chaosu. Pomiędzy nimi istnieje nieskończona liczba cieni – rzeczywistości równoległych, które są tylko bladym odbiciem prawdziwych światów. Cienie są areną walki dwóch rodów, które chcą niepodzielnie panować nad całym wszechświatem. Rywale nie cofną się przed niczym, by zrealizować swe cele.

11 komentarzy:

 1. Nie czekam na żadną książkę z Twojej listy. Powodzenia na ostatniej sesji!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Już na szczęście wszystko zdane i można wrócić do żywych :)

   Usuń
 2. Czerwona Królowa zapowiada się ciekawie, chociaż... To chyba już było. ;) Wątpie, zeby ta książka czymkolwiek mnie zaskoczyła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie ... Mam tak samo, ale może jednak coś z tej książki będzie? Trzeba będzie się przekonać samemu :)

   Usuń
 3. Ja na pewno zafunduję sobię książkę "Pandemia":)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Pandemia" mnie interesuje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czemu, ale uwielbiam takie książki :) Już nawet ją oglądałam w księgarni :)

   Usuń
 5. Co prawda nie zaczytuję się w takich historiach, ale tym razem "Pandemia" mnie bardzo zainteresowała ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja upatrzyłam parę książek z listy: Laguna, Vogue, Pandemia, Kroniki Amberu.
  Co uda mi się przeczytać zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już się nawet do księgarni wybrałam :) Na razie tylko oglądać, gdyż stosik mam całkiem spory do nadrobienia.

   Usuń

Drogi czytelniku!
Jesteś hardkorem jeśli dotarłeś aż tutaj!
A będziesz jeszcze większym, jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad :)